CC – Coupe de France – Bagnoles-de-l’Orne – Juniors # 2: The starters – News


Through
FRÉDÉRIC GACHET


the

The sixth round of the French Junior cyclo-cross Cup will take place this Sunday, November 14 in Bagnoles-de-l’Orne (Orne). The start will be given at 11h00, for a duration of approximately 40 ‘. The race will be followed live on DirectVelo. Find below the call list and starters. All of the information by clicking here.

The call list:
1 1 DEBORD Romain (FRA) GEST
1 2 ORRIERE Martin (FRA) UC NANTES ATLANTIQUE
1 3 BAGOU Guillaume (FRA) CHARVIEU CHAVAGNEUX IC
1 109 BREANT Romain (FRA) NOAQ
1 116 TRAN VAN Antoine (FRA) CD HAUTE-GARONNE
1 9 GLOUX Fantin (FRA) US VERN CYCLING
1 130 RULLIER Hans (FROM) VELO SPORT VALLETAIS
1 5 DAVID Alexis (FRA) BFRC
2 10 LOETE Hippolyte (FRA) ES ARQUES
2 7 ANDRE Noah (FRA) VS ROMANAIS PEAGEOIS
2 4 CLEF Antoine (FRA) GEST
2 12 BASSET Pierre Henry (FRA) VC PAYS DE LOUDEAC
2 8 FAISSOLE DURAND Lucas (FRA) LA MOTTE SERVOLEX CYCLISM
2 124 AUGE Ronan (FRA) UC NANTES ATLANTIQUE
2 11 HUBY Thomas (FRA) CC UZELAIS
2 112 DUBOIS Clement (FRA) V.NAINTRE
3 6 FOUCHER Esteban (FRA) UC NANTES ATLANTIQUE
3 20 COMMUNAL Kylian (FRA) EC ST ETIENNE-LOIRE
3 86 MERCIER Edwin (FRA) ARGENTEUIL VAL DE SEINE 95
3 15 MASSET Kerrian (FRA) CHAMBERY C. COMPETITION
3 35 TRAVERT Paul (FRA) BFRC
3 14 JOINEL Trystan (FRA) NOAQ
3 58 GARNIER Matteo (FRA) VC PAYS DE LOUDEAC
3 87 ONESIME Louis (FRA) ARGENTEUIL VAL DE SEINE 95
4 33 CLER Gabin (FRA) BFRC
4 13 DU MOUZA Quentin (FRA) CEVL
4 49 PREMEL Ewen (FRA) AC GOUESNOU
4 60 MAHOUDO Loris (FRA) VC PAYS DE LOUDEAC
4 56 MARAIS Martin (FRA) US VERN CYCLING
4 121 SOULARD Dorian (FRA) SAUMUROIS CYCLING POLE
4 34 DOUGNY Lucas (FRA) BFRC
4 59 GOUESSANT Gabriel (FRA) VC PAYS DE LOUDEAC
5 36 GUILLET ENZO (FROM) AC CHAMPAGNOLAISE
5 42 GOISNARD Téo (FRA) JURA CYCLISME PAYS DU REVERMONT
5 129 CROISE Gabriel (FRA) VELO CLUB ESSARTAIS
5 16 BARBEREAU Loïc (FRA) CHARVIEU CHAVAGNEUX IC
5 52 SIVIGNON Erwan (FRA) T.OXYGENE PLOUDAL PORTSALL
5 29 LAFARGE Tom (FRA) VC VILLEFRANCHE BEAUJOLAIS
5 61 BARRE Théo (FRA) CEVL
5 62 BEGUIN Hugo (FRA) CEVL
6 23 ANDRE Alexi (FRA) LA MOTTE SERVOLEX CYCLISM
6 45 BEDINI Athys (FRA) VELO CLUB ORNANS
6 18 VENDELLI Lucas (FRA) CHARVIEU CHAVAGNEUX IC
6 38 DARMIGNY Tom (FRA) ASPTT DIJON
6 83 MASS ALLAN (FROM) LIEVIN CYCLISM FORMATION
6 54 CHOBLET Pierre (FRA) US VERN CYCLING
6 43 VIVOT Alexis (FRA) VC VALDAHON VAL DE VENNES
6 97 GUIBOUT Marius (FRA) CD76
7 95 LAMOUCHE Constantin (FRA) VC MONTIGNY BRETONNEUX
7 53 COET Thomas (FRA) TEAM SPORTBREIZH AC LEONARDE
7 26 MAZZOLENI Charles (FRA) VC CORBAS
7 110 BENCHES Maxime (FRA) NOAQ
7 91 QUINTANA L Louka (FRA) CONFLANAISE GOLDEN WHEEL
7 76 GRASS Julien (FRA) UC HAGUENAU
7 82 BONNAY Lucas (FRA) EC TOURQUENNOISE
7 105 CORON Justin (FRA) VC BOCAGE VIRE
8 22 JORGE Edgar (FRA) EC ST ETIENNE-LOIRE
8 80 REBOUILLAT Axel (FRA) VC AVIZE
8 78 NUNES Pierrick (FRA) UC HAGUENAU
8 75 CURIEN Quentin (FRA) CYCLE GOLBEEN
8 17 SERVANIN Matthias (FRA) CHARVIEU CHAVAGNEUX IC
8 25 BUTEZ Alexis (FRA) VC ANNEMASSE
8 48 GUERILLON Enzo (FRA) CD56
8 47 HINGANT Melvyn (FRA) CD22
9 39 GUTH Quentin (FRA) BIKE CLUB GIROMAGNY
9 44 VIVOT Etienne (FRA) VC VALDAHON VAL DE VENNES
9 111 DEVAUD Martin (FRA) ASPTT BRIVE AGGLO BIKE
9 98 VALLERAN Charly (FRA) CD76
9 63 GRUEL Thibaud (FRA) CEVL
9 24 LACROIX Mathis (FRA) SPORT MOTO MTB TEAM
9 117 NOWAK Ugo (FRA) PYRENEES CYCLING COUSERANS
9 51 BLOT Hugo (FRA) CC VITREEN
10 133 MARTINEZ Noah (FRA) VC ROCHEVILLOIS
10 125 DURAND Eliott (FRA) UNION CYCLISTE CHOLET 49
10 37 MATHIEU Paul (FRA) FRIENDLY CYCLIST BISONTINE
10 74 COLLIER Théotime (FRA) CYCLE GOLBEEN
10 81 POUILLARD Raphaël (FRA) CC ARMENTIEROIS
10 90 PAULY Baptiste (FRA) CONFLANAISE GOLDEN WHEEL
10 108 HENRY ETHAN (FRA) VC SAINT LO PONT HEBERT
10 64 DURET Thibaud (FRA) AC SANCOINS
11 27 MILLAT William (FRA) VC CORBAS
11 114 DELMAS Nathan (FROM) CA CASTELSARRASIN
11 55 DIEZ Marco (FRA) US VERN CYCLING
11 132 LEBRAULT Victor (FRA) VC ROCHEVILLOIS
11 131 COURCIER Thomas (FRA) VS FERTOIS
11 41 MONTMILLON Yannis (FRA) CC ETUPES THE DOUBS PAYS DE MONTBELIARD
11 73 CHAMPAGNE POL (FROM) CYCLE GOLBEEN
11 85 REGOST Thibaut (FRA) O HESDIN MARCONNE
12 96 CHAVENAY Ilian (FRA) VELO CLUB DE COMPANS
12 107 BROTIN Erwan (FRA) VC SAINT LO PONT HEBERT
12 135 MOLLARD WINE Tom (FRA) VINEUIL SPORTS
12 31 THIBAUD Célian (FRA) VS ROMANAIS PEAGEOIS
12 115 LEJEUNE Thomas (FRA) CA CASTELSARRASIN
12 50 PREMEL Robin (FRA) AC GOUESNOU
12 118 ROUL Clement (FRA) CD44
12 40 MANGADO Brady (FRA) CC ETUPES THE DOUBS PAYS DE MONTBELIARD
13 71 PELARATTI Timothé (FRA) ARDENNE MÉTROPOLE NEW CYCLING
13 84 MUNIER Riyan (FRA) O GRANDE SYNTHE
13 88 HARDOUIN Sacha (FRA) EC MORSANG SUR BARLEY
13 99 BINET Thomas (FRA) AG ORVAL COUTANCES
13 65 SCHMITT Titouan (FRA) AL LA CHAPELLE ST URSIN
13 32 TARDIEU Erwan (FRA) BIKE SPORT BRIVADOIS
13 113 REMMANANT Fabio (FRA) AS VILLEMUR
13 57 LE GOFF Hugo (FRA) VC DE L’EVRON COETMIEUX
14 123 HUET THEO (FRA) UC MONTGESNOISE
14 46 CANON Victor (FRA) VELO CLUB TOURNUS
14 79 TRICLIN Valentin (FRA) UC HAGUENAU
14 94 ROUSSEAU Benjamin (FRA) US METRO TRANSPORTS
14 104 FAUVEL Ronan (FRA) VC BERNAY
14 66 LECOMPTE Mathéo (FRA) CHATEAUROUX METROPOLE CYCLISME
14 19 CHATELON Tom (FRA) EC ST ETIENNE-LOIRE
14 128 LEBRETON Jules (FRA) VC CHATEAU GONTIER
15 72 PHILIBERT Emilien (FRA) ARDENNE MÉTROPOLE NEW CYCLING
15 93 GOLFIERI Enzo (FRA) US METRO TRANSPORTS
15 101 BULOT Lucas (FRA) ES CAEN
15 69 GABORIT Sullivan (FRA) US ST PIERRE DES CORPS
15 21 DAVOINE Achille (FRA) EC ST ETIENNE-LOIRE
15 127 JOSLAIN Iban (FRA) VC CHALLANDAIS
15 92 DERLY Sullivan (FRA) US MAULE CYCLISME
15 102 RIGNAULT Vincent (FRA) ES CAEN
16 70 PICHON Lucas (FRA) USM CYCLISM ADVICE
16 30 PAQUIEN Lucas (FRA) VS ROMANAIS PAGEOIS
16 122 CHAUCHIS Lucas (FRA) SCO CYCLING ANGERS
16 89 FRAGNOLI Giovanny (FRA) LAGNY PONTCARRE CYC.
16 103 BERNIER Achille (FRA) UC DARNETAL
16 134 RABOIS Tanguy (FRA) VINEUIL SPORTS
16 28 MOUNIER Adonis (FRA) VC RAMBERTOIS
16 126 TOUZE Bastien (FRA) US PONTCHATELAINE
17 100 ADAM Loris (FRA) AS TOURLAVILLE CYCLING
17 68 FEBREAU Hugo (FRA) US NOGENTAISE
17 120 TOURNEUX Esteban (FRA) DURTAL VELO SPORT
17 106 BLOT Cyprien (FRA) VC SAINT LO PONT HEBERT
17 119 MORELL Matys (FRA) ANGERS METROPOLE CYCLISME 49

The list of starters:
1. DEBORD Romain GRAND EST
2. ORRIERE Martin UC NANTES ATLANTIQUE
3. BAGOU Guillaume CHARVIEU CHAVAGNEUX I.C.
4. KEY Antoine GRAND EST
5. DAVID Alexis BOURGOGNE FRANCHE COMTE
6. FOUCHER Esteban UC NANTES ATLANTIQUE
7. ANDRE Noah VS ROMANAIS PEAGEOIS
8. FAISSOLE DURAND Lucas LA MOTTE SERVOLEX CYCLISM
9. GLOUX Fantin US VERN CYCLING
10. LOETE Hippolyte ES ARQUES
11. HUBY Thomas CC UZELAIS
12. BASSET Pierre Henry VC PAYS DE LOUDEAC
13. DU MOUZA Quentin CENTER VAL DE LOIRE
14. JOINEL Trystan NEW AQUITAINE
15. MASSET Kerrian CHAMBERY C. COMPETITION
16. BARBEREAU Loïc CHARVIEU CHAVAGNEUX IC
17. SERVANIN Matthias CHARVIEU CHAVAGNEUX I.C.
18. VENDELLI Lucas CHARVIEU CHAVAGNEUX I.C.
19. CHATELON Tom EC ST ETIENNE-LOIRE
20. COMMUNAL Kylian E.C. ST ETIENNE-LOIRE
21. DAVOINE Achille EC ST ETIENNE-LOIRE
22. JORGE Edgar EC ST ETIENNE-LOIRE
23. ANDRE Alexi LA MOTTE SERVOLEX CYCLISM
24. LACROIX Mathis SPORT MOTO VTT TEAM
25. BUTEZ Alexis V.C. ANNEMASSE
26. MAZZOLENI Charles VC CORBAS
27. Millat William VC CORBAS
28. MOUNIER Adonis VC RAMBERTOIS
29. LAFARGE Tom VC VILLEFRANCHE BEAUJOLAIS
30. PAQUIEN Lucas VS ROMANAIS PAGEOIS
31. THIBAUD Célian VS ROMANAIS PEAGEOIS
32. TARDIEU Erwan VELO SPORT BRIVADOIS
33. CLER Gabin BOURGOGNE FRANCHE COMTE
34. DOUGNY Lucas BOURGOGNE FRANCHE COMTE
35. TRAVERT Paul BOURGOGNE FRANCHE COMTE
36. GUILLET Enzo AC CHAMPAGNOLAISE
37. MATHIEU Paul FRIENDLY CYCLIST BISONTINE
38. DARMIGNY Tom ASPTT DIJON
39. GUTH Quentin BIKE CLUB GIROMAGNY
40. MANGADO Brady CC ETUPES THE DOUBS PAYS DE MONTBELIARD
41. MONTMILLON Yannis CC ETUPES THE DOUBS PAYS DE MONTBELIARD
42. GOISNARD Téo JURA CYCLING PAYS DU REVERMONT
43. VIVOT Alexis VC VALDAHON VAL DE VENNES
44. VIVOT Etienne VC VALDAHON VAL DE VENNES
45. BEDINI Athys VELO CLUB ORNANS
46. ​​CANON Victor VELO CLUB TOURNUS
47. HINGANT Melvyn CD CÔTES-D’ARMOR
48. GUERILLON Enzo CD MORBIHAN
49. PREMEL Ewen AC GOUESNOU
50. PREMEL Robin AC GOUESNOU
51. BLOT Hugo CC VITREEN
52. SIVIGNON Erwan T.OXYGENE PLOUDAL PORTSALL
53. COET Thomas TEAM SPORTBREIZH AC LEONARDE
54. CHOBLET Pierre US VERN CYCLING
55. DIEZ Marco US VERN CYCLING
56. MARAIS Martin US VERN CYCLING
57. LE GOFF Hugo VC DE L’EVRON COETMIEUX
58. GARNIER Matteo VC COUNTRY OF LOUDEAC
59. GOUESSANT Gabriel VC PAYS DE LOUDEAC
60. MAHOUDO Loris VC PAYS DE LOUDAC
61. BARRE Théo CENTER VAL DE LOIRE
62. BEGUIN Hugo CENTER VAL DE LOIRE
63. GRUEL Thibaud CENTER VAL DE LOIRE
64. DURET Thibaud AC SANCOINS
65. SCHMITT Titouan AT LA CHAPELLE ST URSIN
66. LECOMPTE Mathéo CHATEAUROUX METROPOLE CYCLISME
68. FEBREAU Hugo US NOGENTAISE
69. GABORIT Sullivan US ST PIERRE DES CORPS
70. PICHON Lucas USM CYCLISM ADVICE
71. PELARATTI Timothé ARDENNE MÉTROPOLE NEW CYCLING
72. PHILIBERT Emilien ARDENNE MÉTROPOLE NEW CYCLING
73. CHAMPAGNE Pol CYCLE GOLBEEN
74. COLLIER Théotime CYCLE GOLBEEN
75. CURIEN Quentin CYCLE GOLBEEN
76. GRASS Julien UC HAGUENAU
78. NUNES Pierrick UC HAGUENAU
79. TRICLIN Valentin UC HAGUENAU
80. REBOUILLAT Axel VC NOTICE
81. POUILLARD Raphaël CC ARMENTIEROIS
82. BONNAY Lucas EC TOURQUENNOISE
83. MASSET Allan LIEVIN CYCLING TRAINING
84. MUNIER RIYAN O GRANDE SYNTHE
85. REGOST Thibaut O HESDIN MARCONNE
86. MERCIER Edwin ARGENTEUIL VAL DE SEINE 95
87. ONESIME Louis ARGENTEUIL VAL DE SEINE 95
88. HARDOUIN Sacha EC MORSANG SUR ORGE
89. FRAGNOLI Giovanny LAGNY PONTCARRE CYC.
90. PAULY Baptiste ROUE D’OR CONFLANAISE
91. QUINTANA L Louka CONFLANAISE GOLDEN WHEEL
92. DERLY Sullivan US MAULE CYCLISME
93. GOLFIERI Enzo US METRO TRANSPORTS
94. ROUSSEAU Benjamin US METRO TRANSPORTS
95. LAMOUCHE Constantin VC MONTIGNY BRETONNEUX
96. CHAVENAY Ilian VELO CLUB DE COMPANS
97. GUIBOUT Marius CD SEINE-MARITIME
98. VALLERAN Charly CD SEINE-MARITIME
99. BINET Thomas AG ORVAL COUTANCES
100. ADAM Loris AS TOURLAVILLE CYCLING
101. BULOT Lucas ES CAEN
102. RIGNAULT Vincent ES CAEN
103. BERNIER Achille UC DARNETAL
104. FAUVEL Ronan VC BERNAY
105. CORON Justin VC BOCAGE TURN
106. BLOT Cyprien VC SAINT LO PONT HEBERT
107. BROTIN Erwan VC SAINT LO PONT HEBERT
108. HENRY Ethan VC SAINT LO PONT HEBERT
109. BREANT Romain NEW AQUITAINE
110. PANCHE Maxime NEW AQUITAINE
111. DEVAUD Martin ASPTT BRIVE AGGLO BIKE
112. DUBOIS Clement V.NAINTRE
113. REMNANT Fabio AS VILLEMUR
114. DELMAS Nathan CA CASTELSARRASIN
115. LEJEUNE Thomas CA CASTELSARRASIN
116. TRAN VAN Antoine CD HAUTE-GARONNE
117. NOWAK Ugo COUSERANS CYCLING PYRENEES
118. ROUL Clement CD LOIRE-ATLANTIQUE
119. MORELL Matys ANGERS METROPOLE CYCLISME 49
120. TURNERS Esteban DURTAL VELO SPORT
121. SOULARD Dorian SAUMUROIS CYCLING POLE
122. CHAUCHIS Lucas SCO CYCLING ANGERS
123. HAS THEO UC MONTGESNOISE
124. TROUGH Ronan UC NANTES ATLANTIQUE
125. DURAND Eliott UNION CYCLISTE CHOLET 49
126. TOUZE Bastien US PONTCHATELAINE
127. JOSLAIN Iban VC CHALLANDAIS
128. LEBRETON Jules VC CHATEAU GONTIER
129. CROISE Gabriel VELO CLUB ESSARTAIS
130. RULLIER Hans VELO SPORT VALLETAIS
131. COURCIER Thomas VS FERTOIS
132. LEBRAULT Victor VC ROCHEVILLOIS
133. MARTINEZ Noah VC ROCHEVILLOIS
134. RABOIS Tanguy VINEUIL SPORTS
135. VINIT MOLLARD Tom VINEUIL SPORTS

Thanks to Frédéric Lafargue – www.stsport.fr

.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Trending