Standbeeld van Donald Trump opgedoken bij Europees Parlement
„Trump vernietigt alles waar ik in geloof”, aldus de Deense kunstenaar Jens Galschiøt over een opmerkelijk kunstwerk dat deze week is opgedoken bij het Europese Parlement in Straatsburg. Het ongeveer 2,5 meter hoge standbeeld toont een poedelnaakte Donald Trump bedekt in een klein laagje 23-karaats bladgoud, terwijl hij met zijn volle gewicht op de schouders van een mager uitziende man zit.
The Orange Plague en de symboliek
Het kunstwerk, getiteld The Orange Plague of De Oranje Pest, toont de voormalige Amerikaanse president met een klein weegschaaltje in zijn ene hand en een lange golfclub in de andere. Galschiøt liet zich voor het beeld inspireren door het sprookje ‘De nieuwe kleren van de keizer’ van Hans Christian Andersen. Het werk stond eerder te zien bij de klimaattop in Brazilië.
Bij het beeld staat een bord met een tekst toegeschreven aan de zogenaamde koning van de onrechtvaardigheid: Ik zit op de rug van een man. Hij zinkt weg onder mijn gewicht. Ik zal alles doen om hem te helpen. Behalve van zijn rug afstappen.
De maker stelt dat Trump een van de grootste bedreigingen vormt voor de op regels gebaseerde wereldorde, democratische waarden en gezamenlijke inspanningen om de klimaatcrisis op te lossen.
Initiatief van Per Clausen
Het merkwaardige beeld is naar de Franse stad gebracht op aanvraag van politicus Per Clausen, onderdeel van de Linkse Fractie en de Rood-Groene Alliantie in het Europees Parlement. Volgens de politicus is de manier waarop Trump handelt een heel groot probleem voor mensen in Europa, en wil hij de discussie aanwakkeren over hoe Europa zelfverdediging kan voeren en politiek kan bedrijven die niet van hem afhankelijk is.

Naast het grote standbeeld heeft de kunstenaar ook een duizendtal miniatuurversies van The Orange Plague gemaakt om uit te delen aan bezoekers. President Trump heeft voor zover bekend nog geen reactie gegeven op het kunstwerk, dat volgens planning tot en met donderdag te bezichtigen is.