CC – Coupe de France – Bagnoles-de-l’Orne – Juniors # 1: Ranking – News

Photo credit Clémence Ondet

Photo credit Clémence Ondet

Through
NICOLAS GACHET


the

Antoine Tran Van (Haute-Garonne) won, this Saturday, in Bagnoles-de-l’Orne (Orne), the fifth round of the French Junior cyclo-cross Cup. He was ahead of Guillaume Bagou (Charvieu-Chavagneux IC) and Martin Orrière (UC Nantes Atlantique).

Ranking :
1. TRAN VAN Antoine CD HAUTE-GARONNE in 40’25 ”
2. BAGOU Guillaume CHARVIEU CHAVAGNEUX IC at 12 ”
3. ORRIERE Martin UC NANTES ATLANTIQUE at 29 ”
4. Ronan UC NANTES ATLANTIQUE TROUGH 34 ”
5. GLOUX Fantin US VERN CYCLING at 39 ”
6. FOUCHER Esteban UC NANTES ATLANTIQUE ”
7. BASSET Pierre Henry VC PAYS DE LOUDEAC ”
8. Antoine GRAND EST KEY at 42 ”
9. ONESIME Louis ARGENTEUIL VAL DE SEINE 95 to 57 ”
10. CLER Gabin BOURGOGNE FRANCHE COMTE at 01’00 ”
11. LOETE Hippolyte ES ARQUES at 01’08 ”
12. DUBOIS Clement V.NAINTRE at 01’11 ”
13. MASSET Kerrian CHAMBERY C. COMPETITION à 01’16”
14. GARNIER Matteo VC LOUDEAC COUNTRY at 01’23 ”
15. HUBY Thomas CC UZELAIS at 01’26 ”
16. FAISSOLE DURAND Lucas LA MOTTE SERVOLEX CYCLISM at 01’40 ”
17. CROISE Gabriel VELO CLUB ESSARTAIS ”
18. GOISNARD Téo JURA CYCLING PAYS DU REVERMONT ”
19. SIVIGNON Erwan T. OXYGENE PLOUDAL PORTSALL at 01’43 ”
20. DEBORD Romain GRAND EST at 01’46 ”
21. DOUGNY Lucas BOURGOGNE FRANCHE COMTE at 01’51 ”
22. BEDINI Athys VELO CLUB ORNANS at 01’53 ”
23. VENDELLI Lucas CHARVIEU CHAVAGNEUX IC at 01’55 ”
24. RULLIER Hans VELO SPORT VALLETAIS ”
25. COMMUNAL Kylian E.C. ST ETIENNE – LOIRE ”
26. MARAIS Martin US VERN CYCLING ”
27. BARRE Théo CENTER VAL DE LOIRE at 02’11 ”
28. PREMEL Ewen AC GOUESNOU at 02’25 ”
29. DU MOUZA Quentin CENTER VAL DE LOIRE at 02’31 ”
30. TRAVERT Paul BOURGOGNE FRANCHE COMTE at 02’36 ”
31. JOINEL Trystan NEW AQUITAINE at 02’37 ”
32. VIVOT Alexis VC VALDAHON VAL DE VENNES at 02’44”
33. BEGUIN Hugo CENTER VAL DE LOIRE ”
34. CHOBLET Pierre US VERN CYCLISME at 02’46 ”
35. ANDRE Noah VS ROMANAIS PEAGEOIS at 02’49 ”
36. ANDRE Alexi LA MOTTE SERVOLEX CYCLISM ”
37. BREANT Romain NEW AQUITAINE ”
38. BARBEREAU Loïc CHARVIEU CHAVAGNEUX IC at 02’55 ”
39. PANCHE Maxime NEW AQUITAINE ”
40. QUINTANA L Louka WHEEL D’OR CONFLANAISE at 03’00 ”
41. GRASS Julien UC HAGUENAU ”
42. MAZZOLENI Charles VC CORBAS à 03’04 ”
43. GUILLET Enzo AC CHAMPAGNOLAISE at 03’06 ”
44. MERCIER Edwin ARGENTEUIL VAL DE SEINE 95 ”
45. BONNAY Lucas EC TOURQUENNOISE at 03’08 ”
46. ​​CORON Justin VC BOCAGE VIRE at 03’10 ”
47. JORGE Edgar EC ST ETIENNE – LOIRE at 03’12 ”
48. REBOUILLAT Axel VC AVIZE at 03’13 ”
49. NUNES Pierrick UC HAGUENAU ”
50. CURIEN Quentin CYCLE GOLBEEN at 03’16 ”
51. MASSET Allan LIEVIN CYCLING TRAINING at 03’21 ”
52. SERVANIN Matthias CHARVIEU CHAVAGNEUX IC at 03’24 ”
53. BUTEZ Alexis V.C. ANNEMASSE ”
54. GUERILLON Enzo CD MORBIHAN ”
55. HINGANT Melvyn CD CÔTES-D’ARMOR at 03’29 ”
56. SOULARD Dorian POLE CYCLISME SAUMUROIS ”
57. COET Thomas TEAM SPORTBREIZH AC LEONARDE ”
58. GUTH Quentin BIKE CLUB GIROMAGNY at 03’38 ”
59. VIVOT Etienne VC VALDAHON VAL DE VENNES at 03’44 ”
60. GOUESSANT Gabriel VC PAYS DE LOUDEAC ”
61. MAHOUDO Loris VC PAYS DE LOUDEAC at 03’46 ”
62. DURAND Eliott UNION CYCLISTE CHOLET 49 ”
63. GUIBOUT Marius CD SEINE-MARITIME at 03’52 ”
64. GRUEL Thibaud CENTER VAL DE LOIRE ”
65. LEBRETON Jules VC CHATEAU GONTIER at 03’57 ”
66. BLOT Hugo CC VITREEN at 03’59 ”
67. ROUL Clement CD LOIRE-ATLANTIQUE ”
68. TRICLIN Valentin UC HAGUENAU at 04’00 ”
69. RENOUF Nolann MOYON PERCY VELO CLUB at 04’02 ”
70. DEVAUD Martin ASPTT BRIVE AGGLO BIKE at 04’10 ”
71. DIEZ Marco US VERN CYCLING at 04’15 ”
72. COLLIER Théotime CYCLE GOLBEEN ”
73. MATHIEU Paul AMICALE CYCLIST BISONTINE at 04’18 ”
74. LAMOUCHE Constantin VC MONTIGNY BRETONNEUX ”
75. CHATELON Tom EC ST ETIENNE – LOIRE ”
76. PREMEL Robin AC GOUESNOU at 04’20 ”
77. HUET Theo UC MONTGESNOISE at 04’22 ”
78. BROTIN Erwan VC SAINT LO PONT HEBERT à 04’32 ”
79. LAFARGE Tom VC VILLEFRANCHE BEAUJOLAIS at 04’37 ”
80. HENRY Ethan VC SAINT LO PONT HEBERT at 04’40 ”
81. PAULY Baptiste ROUE D’OR CONFLANAISE ”
82. CHAMPAGNE Pol CYCLE GOLBEEN ”
83. DARMIGNY Tom ASPTT DIJON at 04’46 ”
84. POUILLARD Raphaël CC ARMENTIEROIS ”
85. COURCIER Thomas VS FERTOIS ”
86. LECOMPTE Mathéo CHATEAUROUX METROPOLE CYCLISME ”
87. DAVOINE Achille EC ST ETIENNE – LOIRE at 04’58 ”
88. DELMAS Nathan CA CASTELSARRASIN at 04’59 ”
89. LE GOFF Hugo VC DE L’EVRON COETMIEUX at 05’02 ”
90. VINSON Aurélien EC ST ETIENNE – LOIRE at 05’11 ”
91. THIBAUD Célian VS ROMANAIS PEAGEOIS at 05’19 ”
92. VALLERAN Charly CD SEINE-MARITIME at 05’22 ”
93. JOSLAIN Iban VC CHALLANDAIS at 05’24 ”
94. RIGNAULT Vincent ES CAEN ”
95. TOUZE Bastien US PONTCHATELAINE at 05’31 ”
96. HARDOUIN Sacha EC MORSANG SUR ORGE at 05’33 ”
97. LEJEUNE Thomas CA CASTELSARRASIN at 05’35 ”
98. LACROIX Mathis SPORT MOTO VTT TEAM at 05’37 ”
99. DURET Thibaud AC SANCOINS at 05’40 ”
100. PAQUIEN Lucas VS ROMANAIS PEAGEOIS at 05’45 ”
101. REGOST Thibaut O HESDIN MARCONNE at 05’46 ”
102. MOUNIER Adonis VC RAMBERTOIS ”
103. MUNIER Riyan O GRANDE SYNTHE at 05’57 ”
104. TARDIEU Erwan VELO SPORT BRIVADOIS at 06’01 ”
105. PHILIBERT Emilien ARDENNE MÉTROPOLE NOUVION CYCLISME at 06’33 ”
106. MANGADO Brady CC ETUPES THE DOUBS PAYS DE MONTBELIARD ”
107. NOWAK Ugo COUSERANS CYCLIST PYRENEES at 06’38 ”
108. MONTMILLON Yannis CC ETUPES THE DOUBS PAYS DE MONTBELIARD at 06’41 ”
109. CHAUCHIS Lucas SCO CYCLING ANGERS at 06’53 ”
110. VINIT MOLLARD Tom VINEUIL SPORTS at 06’55 ”
111. CANON Victor VELO CLUB TOURNUS at 06’57 ”
112. FRAGNOLI Giovanny LAGNY PONTCARRE CYC. ”
113. REMNANT Fabio AS VILLEMUR at 07’05 ”
114. PELARATTI Timothé ARDENNE MÉTROPOLE NOUVION CYCLISME at 07’09 ”
115. ROUSSEAU Benjamin US METRO TRANSPORTS at 07’20 ”
116. BLOT Cyprien VC SAINT LO PONT HEBERT at 08’10 ”
117. BINET Thomas AG ORVAL COUTANCES at 1 Tr
118. MORELL Matys ANGERS METROPOLE CYCLISME 49 at 1 Tr
119. BULOT Lucas ES CAEN at 1 Tr
120. MILLAT William VC CORBAS at 1 Tr
121. GABORIT Sullivan US ST PIERRE DES CORPS at 1 Tr
122. PICHON Lucas USM SARAN CYCLING at 1 Tr
123. ADAM Loris AS TOURLAVILLE CYCLISME at 1 Tr
124. RABOIS Tanguy VINEUIL SPORTS at 1 Tr
125. FEBREAU Hugo US NOGENTAISE at 1 Tr
126. CHAVENAY Ilian VELO CLUB DE COMPANS at 1 Tr
127. TURNERS Esteban DURTAL VELO SPORT at 1 Tr
128. MARTINEZ Noah VC ROCHEVILLOIS at 1 Tr
129. SCHMITT Titouan AL LA CHAPELLE ST URSIN at 2 Tr
130. LEBRAULT Victor VC ROCHEVILLOIS at 2 Tr

Abandon :
FAUVEL Ronan VC BERNAY

Thanks to Frédéric Lafargue – www.stsport.fr

Find out more

Portrait of Antoine TRAN VAN

.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Trending